انتقال وبلاگ خود به «حلقه حقوقدان»

انتقال وبلاگ به «حقوقدان»
در سرویس های ارائه وبلاگ همانند بلاگفا و پرشین بلاگ، علاوه بر کمبود شدید امکانات ـ در قیاس با سیستم جهانی وردپرس ـ ، شاهد آن هستیم که تبلیغات ـ بعضاً غیرمتناسب ـ در صدر وبلاگ ها قرار میگیرد. برای مثال چندی است در یکی از این سرویس‌ها، تبلیغات در خصوص مساله خودارضایی مشاهده میگردد!!! این وضعیت برای مراجعه کنندگان به وبلاگ شما شایسته نیست. در سیستم سایت حقوقدان، چنین امری وجود ندارد.
سیستم وردپرس، یک نرم افزار جهانی سایت و وبلاگ سازی است و در حال حاضر قریب به ۲۳% از محتویات اینترنت با این نرم افزار بسیار قوی ساخته شده است و این نشان از اهمیت و جایگاه آن دارد.

وبلاگنویس گاه خانه‏‏ ای با شرایط و امکانات متفاوت و بیشتر می‏خواهد؛ تصمیم به مهاجرت و اثاث کشی ـ انتقال وبلاگ به سرویسی دیگر ـ می گیرد. در این مقاله تهیه نسخه‏ ی پشتیبان از وبلاگ و انتقال کاملِ مطالب، صفحات، نظرات، تصاویر و فایل های وبلاگ از سرویس های رایج وبلاگ نویسی به سرویس «حقوقدان» آموزش داده میشود.
برای انتقال وبلاگ به سرویس «حقوقدان» ابتدا وبلاگ را از سرویس مبدأ برون­‌بری کرده، یعنی مطالب و نظرات را بیرون کشیده، در سرویس مقصد وبلاگ ایجاد کرده، فایلِ برون‌بر وبلاگ را در سرویس مقصد درون‌ریزی یا وارد کنید. برون‌بری و درون‌ریزی وبلاگهای سرویس های رایج در مقاله به تفصیل شرح داده شده است.

برون‌بری وبلاگ:
برای مهاجرت یا به عبارتی، انتقال وبلاگ یا تهیه‏ ی نسخه‏ ی پشتیبان، وبلاگ را برون‌بری می کنند.
الف. وردپرس:
از داشبورد وبلاگ خود در وردپرس به « ابزار > برون‌بری » رفته، «دریافت پرونده‏ ی برون‌بری شده» را بفشارید، برون‌بر وبلاگ را ذخیره کنید.
ب. بلاگر:
از داشبورد وبلاگ خود در بلاگر به « تنظیمات > اصلی » بروید، «ارسال وبلاگ» را فشرده، از صفحه‏ی باز شده DOWNLOD BLOG را بفشارید، برون‌بر وبلاگ را ذخیره کنید.
ج. سرویس های وطنی [بلاگفا، پرشین بلاگ، بلاگ اسکای]

از سرویس های وطنی «حقوقدان»بری وبلاگ را مستقیما میسر کرده اند، برای بقیه‏ ی سرویس های وطنی مراحل زیر را طی کنید.
۱آخرین و جدیدترین نسخه‏ ی افزونه‏ ی Exporter را روی فایرفاکس نصب کرده [پس از کلیک روی اینجا، در صفحه‌ی باز شده تیکِ Let me install this experimental add-on را زده،Add to Firefox  را کلیک کرده،Install Now را بفشارید]، بعد از نصب افزونه فایرفاکس را مجددا راه اندازی کنید.
۲وارد پنل وبلاگ خود شده، به بخش «انتخاب قالب وبلاگ» رفته، قالب وبلاگ را به قالب پیشفرض [اصلی] تغییر دهید. قالب پیشفرض برای بلاگفا: نارنجی ساده، برای پرشین بلاگ: simple . برای بلاگ اسکای: آبی. برای میهن بلاگ: قالب کد ۱۹ می‌باشد. حتی اگر قالب کنونی وبلاگ از قالب های پیش فرض می باشد باز هم لازم است که پوسته‏ ی پیش فرض را دوباره انتخاب کنید تا بروز رسانی شود.

تنظیمات اختصاصی سرویسها:

بلاگفا: از پنل وبلاگ به «تنظیمات وبلاگ» رفته، نحوه‏ ی نمایش تاریخ پست ها را روی «نمایش تاریخ بصورت میلادی مانند ۲۰/۵/۲۰۰۴»، نحوه‏ ی نمایش زمان پست ها را روی «نمایش ساعت و دقیقه – مانند ۱۴:۳۰» و «تعداد پست ها در صفحات داخلی» را [بیش ترین تعداد مطالبی که در یک ماه نوشته اید، مثلاً «30»  تعیینکرده، ثبت را بفشارید.

پرشین بلاگ: از پنل وبلاگ روی نام وبلاگ کلیک کرده به بخش تنظیمات عمومی وبلاگ رفته، غیر از «جعبه آرشیو» تیک تمامی «اجزای قابل نمایش» را برداشته، نحوه‏ ی نمایش تاریخ را روی «۸۱/۳/۲۳» و «مطالب صفحه نخست» را ]بیشترین تعداد مطالبی که در یک ماه نوشته اید، مثلا] «۳۰» تعیین کرده، ذخیره را بفشارید. از فایرفاکس به Tools>Option>Content رفته، تیک Enable JavaScript را برداشته، OK را بفشارید.

بلاگ اسکای: از پنل وبلاگ به بخش تنظیمات عمومی رفته، نمایش ساعت را روی «۲۴Hour» ،نحوه‏ ی نمایش تاریخ را روی «۸۱/۰۸/۲۶» و تعداد یادداشت را [بیشترین تعداد مطالبی که در یک ماه نوشته اید، مثلا] «۳۰» تعیین کرده، ثبت را بفشارید.

میهن بلاگ: از داشبورد وبلاگ به «تنظیمات وبلاگ» رفته، فرمت تاریخ را روی «۱۳۸۸/۰۹/۰۵»، فرمت زمان را روی «۲۰:۴۷»، آرشیو را «ماهیانه» و تعداد پست در صفحه را [بیش ترین تعداد مطالبی که در یک ماه نوشته اید، مثلا «30» تعیین کرده، ثبت را بفشارید.

web3exporterblogfa201
۳بهتر است از نوار ابزار فایرفاکس به Tools>Option>Content رفته، تیک Load images automatically را بردارید و OK را بفشارید، اینگونه وبلاگ با سرعت بیشتری برون‌بری خواهد شد. همچنین بهتر است از فایرفاکس به Tools>Option>Content رفته، تیک Enable JavaScript را برداشته، OKرا بفشارید، بویژه اگر در وبلاگ از کدهای جاوا استفاده کرده باشید.
از پنل وبلاگ به بخش «تنظیمات وبلاگ» [تنظیمات عمومی وبلاگ] رفته، از نوار ابزار فایرفاکس به Tools رفته Weblog Exporter را بزنید. بلافاصله صفحات مختلف مطالب ،نظرات و مطالبِ دو قسمتی پشت سر هم در همان تب باز می شوند، تا پایان کار افزونه تب را عوض نکنید، فقط وقتی مشکلی پیش آمده است که صفحه‏ ی دیگری لود نشود.
export1web3

منتظر بمانید تا پیام «تهیه‏ ی نسخه‏ ی پشتیبان پایان یافت» نمایش داده شود. نسخه ‏ی پشتیبان وبلاگ با نام backup.xml در دسکتاپ ذخیره میشود. بعد از پایان برون‌بری میتوانید تنظیمات فایرفاکس را به حالت قبل برگردانید.
export2web3.

درون‌ریزی وبلاگ:
برای انتقال دادن به وبلاگ یا بازگردانی نسخه‏ ی پشتیبان، وبلاگ را درون‌ریزی میکنند.
از داشبورد وبلاگ خود در «حقوقدان» به ابزارها > درون‌ریزی بروید.
برای درون‌ریزی فایل وبلاگ «برون‌بر شده» توسط افزونه ‏ی exporter لینک WordPress را بفشارید.
برای درون‌ریزی از بلاگر لینک «بلاگر» را فشرده، در صفحه‏ ی باز شده «تعیین دسترسی» را بفشارید، با فشردن Grant access اجازه‏ ی دسترسی به وبلاگ بلاگر را بدهید، مشخصات وبلاگ مبدا نمایش داده میشود، «درون ریزی» را کلیک کنید. درون‌ریزی انجام شده «تعیین نویسنده ها» را فشرده، نام نویسنده را انتخاب کرده و «بروز رسانی» را بفشارید.
همچنین با فشردن لینک RSS میتوانید فایلهای برون‌بر RSS را مستقیما درون‌ریزی کنید.
export3web3

پس از انجام موفقیت آمیز درون‌ریزی، وضعیت درون ریزی؛ عناوین مطالب درون‌ریز شده و تعداد کامنت های آنها گزارش شده، عبارت «همگی انجام شد، شاد باشید!» نمایش داده می شود.
چنانچه پس از انجام مرحله‏ ی درون‌ریزی بدون نمایش گزارش وضعیت درون‌ریزی ]عناوین مطالب درون‌ریز شده و تعداد کامنت های آنها] پیام «همگی انجام شد، شاد باشید!» نمایش داده شد، وبلاگ را مشاهده کنید، احتمالا درون‌ریزی انجام نشده است. این مشکل بسیار متداول است و اغلب به دلیل اختلال ارتباط اینترنتی یا مشکلات مشابه پیش می آید، در اینگونه موارد مجددا برای درون‌ریزی تلاش کنید. ممکن است مشکل چندین بار تکرار شود و مجبور شوید چندین بار تلاش کنید تا موفق شوید. اگر بعد از بارها تلاش موفق نشدید، مشکل باید مربوط به مرحله‏ ی برون‌بری وبلاگِ مبدأ باشد.

چند نکته‏ ی مهم:
انتقالِ تصاویر و فایلها: پس از انتقال وبلاگ به «حقوقدان» چنانچه تصمیم دارید که وبلاگ مبدا [قدیم] را حذف کنید، برای سرویس های وطنی که فضایی برای آپلود فایلها اختصاص نمیدهند بدون هیچ نگرانی میتوانید این کار را بکنید، اما برای وبلاگ های سرویس های وردپرس دات کام، وردپرس دات اورگ ، »حقوقدان» و بلاگر با توجه به اینکه فایلها [مثلا تصاویر] درج شده در مطالب در فضای ویژه‏ی آن وبلاگ آپلود شده اند با حذف وبلاگ آن فایلها نیز از حذف خواهند شد. پس تا قبل از انتقال فایلها و تصحیح آدرس آنها وبلاگ مبدا را حذف نکنید. در وردپرس دات کام و بلاگر میتوانید بدون اینکه وبلاگ را حذف کنید مطالب را حذف کنید تا مشکلی برای فایلها ایجاد نشود.

ریدایرکت وبلاگ قدیم به وبلاگ جدید: پس از مهاجرت میتوانید وبلاگ قدیمی را به وبلاگ جدید ری‏داریکت [Redirect] کنید تا کسانی که به آدرسِ وبلاگ قدیمی [قبلی] مراجعه می‏کنند بصورت خودکار به وبلاگ جدیدتان هدایت شده، وبلاگ جدید برای‏شان باز شود. برای نمونه وبلاگِ http://web3b.blogfa.com  را ببینید که بطور خودکار به آدرسِhttp://web3b.wordpress.com ریدایرکت می‏شود. برای ریدایرکتِ خودکارِ وبلاگ قدیم به آدرسِ جدید؛ از مدیریت وبلاگ قدیم‏تان به بخش «ویرایش قالب» رفته، ctrl+f را فشرده، تگِ /head> را یافته، این کدها را بعد از آن کپی کنید. بجای http://web3b.wordpress.com در کدها آدرسِ وبلاگ جدیدتان را بنویسید. [برای وبلاگهای بلاگر ابتدا از «مدیریت وبلاگ>چیدمان>ویرایش HTML»، «بازگشت به الگوی کلاسیک» را بفشارید، سپس کدها را اضافه کنید.] بهتر است در صورتِ امکان بعد از کدهای بالا این کدها را نیز بیفزایید، تا اگر جاوا اسکریپت در مروگرِ کاربر غیر فعال بود یا پشتیبانی نمیشد باز هم وبلاگ ری‏دایرکت شود. بجای http://web3b.wordpress.com در کدها آدرسِ وبلاگ جدیدتان را بنویسید. [در برخی سرویسها همچون بلاگفا کدهای بالا کافی هستند، افزودنِ این کدها امکان‏پذیر نیست[

اطلاع دادنِ آدرسِ جدید: پس از مهاجرت آدرس اصلیِ خوراک را در خوراک پخته شده [فیدبرنر] به آدرس خوراک جدید تغییر دهید. مشترکینی که وبلاگ را از طریق خوراک پخته شده دنبال میکنند بدونِ هیچ تغیری مطالبِ وبلاگ جدید را خواهند داشت، خوانندگانی که به آدرس وبلاگ مراجعه میکنند را نیز میتوانید با ریدایرکت کردنِ وبلاگ قدیم بطور خودکار به آدرسِ جدید بفرستید، تنها برای کسانی که وبلاگ را از طریق خوراکِ پخته نشده دنبال میکنند در آخرین مطلبِ وبلاگ تغییر آدرسِ وبلاگ را یادآور شده ، ترجیحا از آنها بخواهید از خوراکِ پخته شده [فیدبرنری] استفاده کنند. همچنین اگر وبلاگ قدیم شما در وردپرس.کام است از آنجا که در وردپرس.کام ویرایش قالب و استفاده از کدهای جاوا امکان پذیر نیست [نمیتوان وبلاگ را بصورت خودکار به آدرس جدید ریدایرکت کرد] بنابراین در آخرین مطلب وبلاگ انتقال وبلاگ و آدرس جدید آنرا به خوانندگان وبلاگ اطلاع دهید.

مشکلِ حجم: برخی از سرویسها برای درون‌ریزی حجمی را بعنوان حداکثر در نظر گرفته اند، بصورت معمول حجم فایل برون‌بر کمتر از این اندازه است اما اگر حجم آن بالاتر از این مقدار بود میتوانید در چند مرحله وبلاگ را برون‌بری کنید: بسته به حجم مطالب تعدادی از آنها را به حالت پیشنویس ]درفت] درآورده سپس وبلاگ را برون‌بری کنید، پس از برون‌بری، مطالبی که برون‌بر کرده اید را از وبلاگ مبدا حذف یا پیشنویس کرده، مطالب باقیمانده را از حالت پیشنویس خارج کرده [منتشر کرده] آنها را نیز برون‌بری کنید.
همچنین با کمی دقت و حوصله میتوانید با نت پد فایلِ برون‌برِ افزونه‏ی Exporter، و برون‌برِ وردپرس را باز کرده، آنرا چند تکه کنید.

انتقالِ برخی از مطالب: چنانچه مایل به انتقال همه‏ ی مطالب وبلاگ مبدا به وبلاگ جدید نیستید و تنها میخواهید بعضی از مطالب را به دلخواه منتقل کنید، کافی است قبل از برون‌بری مطالبی را که نمیخواهید منتقل شوند را از وبلاگ مبدا حذف کنید یا به حالت پیشنویس درآورید، همچنین میتوانید پس از انتقالِ وبلاگ، مطالبی را که نمیخواهید از وبلاگ جدید حذف کرده یا درفت کنید. توجه داشته باشید که در بلاگر و وردپرس مطالبِ پیشنویس نیز در برون‏بر وبلاگ می آیند، همچنین با کمی دقت میتوانید با نت پد فایلِ برون‌برِ افزونه‏ی Exporter، و برون‌برِ وردپرس را باز کرده، آنرا ویرایش کنید.

یادآوری مهم:
همان زمان که کار انتقال وبلاگ را شروع میکنید مقاله را به دقت مرور کنید هر چند ساعاتی قبل مقاله را خوانده باشید. به ویژه بخش «برون‌بری سرویس های وطنی» به دلیل تغییرات مداوم سرویس ها [بویژه بلاگفا] تا کنون چندین بار بروز رسانی شده و تغییرات جزئی اما مهمی داشته و احتمالا در آینده نیز تغییراتی خواهد داشت. همچنین افزونه‏ ی exporter ]برای برون‌بری سرویس های وطنی] را همان‏ گاه که می خواهید وبلاگ را برون‌بری کنید دانلود و نصب کنید، اگر قبلا آنرا دانلود و نصب کرده اید هنگام برون بری آنرا عزل کرده، مجددا دانلود و نصب کنید. کوچک ترین تغییر و بی دقتی میتواند منجر به عدم موفقیت در انتقال وبلاگ و زحمت دوباره‏ ی شما شود.


منبع: وب 3 با تغییرات

نکته۱- به صورت پیش فرض حداکثر حجم مجاز برای درون ریزی ۱۰۰۰ کیلوبایت است در صورتی که حجم بک آپ شما بیشتر از این مقدار است فایل بک آپ را برای ما ارسال نمایید تا درون ریزی را برای شما انجام دهیم
نکته۲-به نظر میرسد کامنت ها پس از انتقال در برخی از پوسته ها قابل نمایش در وبلاگ نیستند اما در پنل مدیریت دیده میشوند
درخواست های خود را از طریق فرم تماس با ما مطرح نمایید

اشتراک گذاری:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *حقوقدان، در خدمت توسعه حقوق ایران